به گفتۀ نخست وزیر بریتانیا، انفجار ناقصی که صبح جمعه ١۵ سپتامبر/٢۴ شهریور، در یک واگن مترو، در ایستگاه پارسونز گرین لندن رخ داد، برای ایجاد خرابی‌های زیاد و تلفات سنگین برنامه‌ریزی شده بود. اما به نظر می‌رسد که بمب دست ساز به طور کامل منفجر نشده است. پلیس بریتانیا این انفجار را یک سوءقصد تروریستی ارزیابی کرد. هیچکس در این واقعه کشته نشده است.

بعدازظهر روز جمعه – چند ساعت بعد از وقوع انفجار - پلیس بریتانیا یک مرد مسلح به چاقو را در شهر دیگری بازداشت کرد. هنوز معلوم نیست که بازداشت این مرد در نزدیکی ایستگاه قطار شهر بیرمنگام، ارتباطی با انفجار متروی لندن داشته باشد.

همچنین شبکۀ خبری اسکای نیوز اعلام کرد که یک فرد مظنون به کمک تصاویر ویدئویی امنیتی دستگیر شده اما پلیس چیزی در این باره نگفته است.

رئیس جمهوری آمریکا دونالد ترامپ مطابق معمول روی توئیتر واکنش نشان داد و ادعا کرد که تروریست‌های لندن تحت تعقیب اسکاتلندیارد بوده‌اند. اما این ادعا بلافاصله از سوی ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا تکذیب شد. او گفت: "فرضیه بافی پیرامون تحقیقاتی که در جریان است، هیچ فایده‌ای ندارد".

بامداد جمعه، دقایقی پس از انفجار، پلیس لندن با ارسال توئیت از مردم خواست که به ایستگاه پارسونز گرین نزدیک نشوند. چند ساعت بعد پلیس اعلام کرد که این واقعه ریشۀ تروریستی دارد. به گفتۀ مسئولان بیمارستان‌ها تعداد زخمی‌ها ٢٢ نفر است اما کسی کشته نشده است.

اسکاتلندیارد هنوز جزییات را اعلام نکرده اما وجود بمب دست‌ساز را تأیید کرده است. برخی شاهدان عینی هم به رسانه‌های انگلیسی گفتند که انفجاری در یکی از واگن‌های مترو رخ داده و "صورت چند نفر سوخته است". ایستگاه متروی پارسونز گرین در جنوب غربی لندن، در یکی از مناطق مرفه شهر قرار دارد.

این واقعه که در ساعت ٨ و ٢٠ دقیقۀ صبح به وقت محلی رخ داد پنجمین سوءقصد تروریستی در لندن، طی شش ماه اخیر است.

چند عکس‌ که روی توئیتر منتشر شده یک سطل سفید را نشان می‌دهد که آتش گرفته. فرستندگان عکس معتقدند که همین سطل منبع انفجار بوده است.

-----

رادیو فرانسه