مذاکرات برکسیت، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وارد مراحل جدی تر می شود. دیوید دیویس، وزیر برکسیت بریتانیا دوشنبه در بروکسل با میشل بارنیه کمیسر و مذاکره کننده ارشد برکسیت از طرف اتحادیه اروپا دیدار کرد و مذاکرات پشت درهای بسته ادامه پیدا کردند. میشل بارنیه پیش از آغاز مذکرات این هفته گفت: « حالا دیگر وارد اصل ماجرا شده ایم. باید هر کدام از طرفین پیشنهادایشان را مطرح و با یکدیگر خواستهایمان را تطبیق بدهیم چرا که نیاز به پیشرفت در مذاکرات داریم.»

دیوید دیویس هم گفت: «مهمترین نکته امروز پیشرفت مذاکرات است. باید با وجود اختلافهایمان مذاکرات را ادامه دهیم تا به یک توافق جامع دست پیدا کنیم. در این توافق باید به خواسته های دوطرف احترام گذاشته شود.»

مشکل اصلی دولت محافظه کار ترزا می در این مذکرات عدم توافق اعضای بلندپایه محافظه کاران درباره شرایط پیشنهادی برکسیت از سوی دولت است.

یک تحلیلگر سیاسی به ما می گوید: «
برای هواداران سرسخت برکسیت درمیان محافظه کاران بسیاری هستند که می خواهند بیشترین امتیازات را کسب کنند و آمده اند تا برای همیشه با اتحادیه اروپا خداحافظی کنند. برای محافظه کارانی که آنها را می توان برکسیت خواهان معتدل نامید مانند فیلیپ هاموند خروج از اتحادیه اروپا همچنان یک تصمیم کاملا شک برانگیز و مهم است و آنها همچنان درباره این موضوع دودل هستند.»

یکی از مهمترین موارد مورد بحث دوشنبه مساله شراکت بریتانیا در شرکت ایرباس بود. بریتانیایی ها با خروج از اتحادیه اروپا ممکن است دیگر شرایط سابق سودآوری از این شرکت بزرگ هواپیماسازی را نداشته باشند.

یورونیوز