آمریکا و کره جنوبی در پاسخ به پرتاب موشک قاره پیمای کره شمالی، روز چهارشنبه ۱۴ تیر/ ۵ ژوئیه یک رزمایش مشترک موشکی انجام دادند. خبرگزاری رسمی کره جنوبی این رزمایش را «هشداری» به کره شمالی توصیف کرد. قرار است شورای امنیت سازمان ملل امروز در مورد آزمایش موشکی کره شمالی تشکیل جلسه دهد.

پیونگ یانگ روز سه شنبه ۴ ژوئیه اعلام کرد که یک موشک قاره‌پیما را با موفقیت آزمایش کرده است. شماری از کارشناسان گفته‌اند احتمال دارد این موشک قادر باشد منطقه آلاسکا در آمریکا را هدف قرار دهد.

در پاسخ به این آزمایش موشکی، مون جی-این، رئیس جمهور کره جنوبی گفت که رزمایش مشترک امروز کره جنوبی و آمریکا نشان‌دهنده «ظرفیت نشانه‌گیری دقیق مرکز فرماندهی دشمن» از سوی هردو کشور است.

رئیس جمهور کره جنوبی که در هفته‌های گذشته اعلام کرده بود خواهان گفتگو با پیونگ یانگ است، تأکید کرد که برای مقابله با «تحریکات جدید کره شمالی» لازم بود کشورش و آمریکا جدی‌تر از صدور یک بیانیه عمل می‌کردند.

با بالا گرفتن تنش‌ها میان پیونگ یانگ و سئول، چین و روسیه روز گذشته خواهان توقف آزمایش‌های موشکی از سوی پیونگ یانک و پایان دادن به رزمایش های مشترک آمریکا و کره جنوبی در منطقه شدند.

-------

رادیو فرانسه