دور جدید مذاکرات صلح سوریه بین سه کشور روسیه، ایران و ترکیه در آستانه، پایتخت قزاقستان، آغاز شده است. هدف از برگزاری این گفت‌وگوها، ایجاد مناطق امن در سوریه و نظارت و کنترل این مناطق اعلام شده است.
خبرگزاری تاس اعلام کرده است که نمایندگان سه کشور روسیه، ترکیه و ایران روز سه‌شنبه ۴ ژوئیه (۱۳ تیرماه) گفت‌وگوهای خود را پیرامون ایجاد مناطق امن و یافتن راهکاری برای کنترل این مناطق در آستانه، پایتخت قزاقستان، آغاز کرده‌اند.
نمایندگان دولت سوریه و همچنین نیروهای اپوزیسیون این کشور در این گفت‌وگوها شرکت می‌کنند.
بر اساس اخباری که از سوی وزارت امور خارجه قزاقستان منتشر شده است، نمایندگان اپوزیسیون سوریه نیز به مذاکرات صلح آستانه پیوسته‌اند. از آن گذشته، نماینده‌ای از آمریکا و همچنین استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه نیز در این دور از گفت‌وگوها شرکت دارند.
هنوز اطلاعات بیشتری پیرامون نیروهای شرکت کننده و نحوه پیشبرد گفت‌وگوها و نتایج این مذاکرات منتشر نشده است.
قرار است که پس از پایان گفت‌وگوهای آستانه، مذاکرات دو طرفه بین نمایندگان کشورهای یاد شده و همچنین گفت‌وگو با نمایندگان اپوزیسیون سوریه و دولت این کشور ادامه یابد.
کنترل مناطق امن
یکی از محورهای اصلی این دور از گفت‌وگوهای صلح سوریه در آستانه، مذاکره پیرامون ایجاد مناطق امن در سوریه است. سه کشور روسیه، ترکیه و ایران خواستار آن هستند که نظارت بر این مناطق را برعهده گیرند.
نظارت ایران و ترکیه بر مناطقی در سوریه موضوع مناقشه‌برانگیزی است. بسیاری از نیروهای مخالف دولت اسد، حضور ایران را در خاک سوریه نمی‌پذیرند. ایران و ترکیه مایلند از طریق نظارت بر مناطق امن در سوریه، بر دامنه نفوذ خود در این کشور بیافزایند.
در عین حال گفته شده است که شرکت کنندگان در مذاکرات آستانه نسبت به پاکسازی مناطق تاریخی سوریه از مین نیز گفت‌وگو کرده و در این زمینه بیانیه‌ای نیز صادر می‌کنند.

دویچه وله