"رکس تیلرسون" وزیر امور خارجۀ ایالات متحد آمریکا که روز چهارشنبه ۲۴خرداد/ ١٤ ژوئن در برابر کمیتۀ روابط خارجی مجلس نمایندگان این کشور سخن می گفت، از سیاستی که واشینگتن در برابر ایران تدارک می‌بیند، پرده برداشت. رکس تیلرسون با یادآوری این نکته که سیاست آمریکا «در قبال ایران در دست تهیه و تکمیل است و هنوز برای تصویب به رئیس جمهوری تقدیم نشده است»، گفت هدف این سیاست «جلوگیری از توسعه‌طلبی و استیلای ایران است».

"رکس تیلرسون"* در سخنان خود خطاب به اعضای کمیتۀ خارجی مجلس نمایندگان گفت وزارت امور خارجۀ آمریکا «به حضور تنش‌زای ایران در منطقه آگاه است» و هدف سیاستی که در این زمینه در دست تهیه دارد دقیقاً جلوگیری از ادامۀ ایفای چنین نقشی توسط این کشور است. وی گفت «سیاست ما این است که مانع تسلط طلبی ایران شویم، توان این کشور را در ساخت سلاح‌های اتمی مهار کنیم و از عناصری در داخل ایران پشتیبانی نمائیم که به انتقال مسالمت آمیز حکومت [در این کشور] منجر شود. می دانیم که چنین عناصری وجود دارند».

رکس تیلرسون در این سخنان یکبار دیگر از محتوای توافق هسته‌ای با ایران (برجام) ابراز ناخرسندی کرد و گفت «اساس این توافق بد گذاشته شده و شرایط پیش بینی شده در آن [برای تضمین عدم دستیابی به سلاح اتمی] ناکافی است و بنابراین جای تعجب نیست که آنان به تعهدات خود عمل می کنند، زیرا این کار برای آنان مشکلی ایجاد نمی کند».

وزیر امور خارجۀ آمریکا با این حال یادآوری کرد که این توافق، چند جانبه بوده است و کشورهای متحد آمریکا در این زمینه «نگرش خود را نسبت به آن» دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، بهرام قاسمی، در پاسخ به اظهارات رکس تیلرسون، سیاست خارجی آمریکا را «سر در گم»، «تاثیر پذیر از القائات نابجا» و «واقعیّت گریز» توصیف کرد و گفت این این سخنان «مداخله‌جویانه و نقض صریح قواعد آمرۀ حقوق بین‌الملل، غیر قابل قبول و بشدت محکوم است».

رکس تیلرسون، روز پیش از آن در برابر کمیتۀ اعتبارات سنای آمریکا با اشارۀ به توافق هسته‌ای با ایران گفته بود که وزارت امور خارجۀ آمریکا، علیرغم کاهش بودجۀ جاری خود، منابع مالی مورد نیازِ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در جهت تضمین امکانات لازم برای بازرسی‌ از تاسیسات و کنترل برنامۀ اتمی ایران تامین می‌کند. یادآوری کنیم که در چهارچوب توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت های بزرگ، آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای، به عنوان نهاد راستی آزمائی ایران در اجرای تعهدات خود و بازرسی از تجهیزات هسته ای این کشور برگزیده شده است.

رکس تیلرسون روز سه شنبۀ همین هفته در کمیتۀ روابط خارجی سنا از طرح تحریم‌های تازۀ علیه ایران به سبب اقدامات این کشور در «حمایت از تروریسم»، پیگیری برنامۀ موشکی و نیز نقض حقوق بشر پشتیبانی کرده بود.

---

رادیو فرانسه