به گزارش رادیو فرانسه 
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، صریحاً قطر را متهم به پشتیبانی از تروریسم کرد و حمایت بی‌دریغ آمریکا را از عربستان نشان داد. بدین ترتیب در بحران و اختلاف سختی که میان دو متحد آمریکا یعنی ریاض و دوحه پیش آمده، ترامپ موضع‌گیری خود را بدون هیچگونه ابهام ابراز کرد.

روز سه شنبه ۱۶ خرداد/ ۶ ژوئن، دونالد ترامپ در یک پیام توئیتری نوشت که انزوای قطر «شاید آغاز پایان کار تروریسم باشد». او نوشت که همۀ نشانه‌ها حاکی از حمایت مالی قطر از افراطی‌های اسلام‌گرا است.

قطر که متحد قدیمی آمریکا محسوب می‌شود، بزرگ‌ترین پایگاه هوایی آمریکا در منطقه را در خاک خود دارد. در واقع مرکز فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در خاورمیانه، در قطر قرار دارد؛ پایگاه هوایی آمریکا موسوم به "العُدید"، در نبرد علیه داعش در سوریه و عراق، نقش مرکزی دارد.
قطر خود یکی از اعضای ائتلاف بین‌المللی است که به رهبری آمریکا علیه داعش شکل گرفته است.

انزوای فزایندۀ قطر
اما با موضع‌گیری صریح دونالد ترامپ، انزوای قطر باز هم بیشتر می‌شود. روز سه‌شنبه، عربستان در ادامۀ اعمال فشار بر این کشور اعلام کرد که جواز کار شرکت هواپیمایی قطر را طی ۴٨ ساعت آینده باطل خواهد کرد و دفترهای این شرکت را خواهد بست.
بدین ترتیب، کارکنان شرکت هواپیمایی قطر که اکثراً خارجی هستند، اجازۀ کار و اقامت در عربستان را از دست خواهند داد.

شرک مسافربری قطری نیز که تاکنون به ٩ شهر عربستان پرواز داشت، اعلام کرد که تمام پروازها به مقصد عربستان، امارات متحد عرب، بحرین و مصر را معلق کرده است. متقابلاً شرکت‌های هواپیمایی عربستان، امارات، بحرین و مصر هم "تا اطلاع ثانوی" پروازهای خود را به قطر متوقف کرده‌اند.